علی(ع) از نگاه دیگران

                                   **عید غدیر بر همه شیعیان مبارک باد**

 شخصیت و ویژگی های امام علی(ع) طوری است که از دیرباز مورد علاقه بسیاری از اندیشمندان بوده و بارها از سوی ایشان مورد مطالعه قرار گرفته است.در اینجا اشاره ای هرچند کوتاه و گذرا به جملات و اعترافاتی از سوی این دانشمندان پیرامون شخصیت این امام می کنیم.امید که مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

جرجى زیدان ( نویسنده مسیحى)

آیا على پسرعموى پیامبر و جانشین او نبود؟ آیا او آن دانشمند پرهیزگار و دادگر نبود؟ آیا او آن مرد بااخلاص و غیور نبود که در پرتو مردانگى و غیرتش اسلام و مسلمانان عزت یافتند؟شخص على مظهر کامل صفات حسنه و خصال پسندیده بود و بر تمام یاران پیامبر فزونى‏داشت.

علی از نگاه جرج جرداق (نویسنده مسیحى لبنانى)

نزد حقیقت و تاریخ یکسان است او را بشناسى یا نشناسى. تاریخ و حقیقت گواهى مى‏دهند که او وجدان بیدار و قهار، شهید نامى، پدر و بزرگ شهیدان، على‏بن‏ابى‏طالب، صوت عدالت انسانى، شخصیت جاویدان شرق است! اى جهان، چه مى‏شد اگر هرچه قدرت و قوه دارى، به کار مى‏بردى و در هرزمان علیى با آن عقلش، با آن قلبش، با آن زبانش، و با آن ذوالفقارش، به عالم مى‏بخشیدى!


علی از نگاه میخائیل نعیمه (نویسنده لبنانی)

قدرت نمایى و قهرمانى امام تنها در حدود میدانهاى‏جنگ نبود؛ قهرمانى بود در صفاى بصیرت و طهارت وجدان و سحر بیان و حرارت ایمان، و عمق روح انسانیت و بلندى همت و نرمى طبیعت، و یارى‏محروم و رهایى مظلوم از چنگال متجاوز و ظالم، و فروتنى براى حق، به‏هرصورت و مظهرى که حق برایش تجلى نماید. این نیروى قهرمانى همیشه محرک و انگیزنده است، گرچه روزگارها از آن بگذرد. امروز و هرروز که شوق ما براى پى‏ریزى بناى صالح و فاضلانه شدید شود، به سوى آن باز مى‏گردیم.

راستى بر هر مورخى هر چه هوشمند و نابغه، محال است که بتواند تصویرى کامل از عظیمى مانند على به دست تو دهد، گرچه در هزار صفحه باشد؛ زیرا آنچه این قهرمان مرموز تفکر و تأمل نموده، گفته و عمل کرده و در میان خود و پروردگارش بوده، نه گوشى شنیده و نه چشمى دیده و آن بسیار بسیار بیش از آن است که به دستش نمودار یا به زبان و قلمش آشکار ساخته است. پس هر تصورى که از او ترسیم کنیم، ناچار صورت ناقصى از آن اصل کامل است. على قهرمان بى‏مانند فکر و روح و بیان است، در هر زمان و در هر مکان.

علی از نگاه بارون کارادوو (مورخ فرانسوى)

على؛ آن شجاع بى‏همتا و قهرمان یکه‏تازى بود که پهلو به پهلوى پیمبر مى‏جنگید. و به اعمال برگزیده و معجزه‏آسایى قیام نمود: در معرکه بدر، بیست ساله بود که با یک ضرب دست، یکه سوار قریش را دو نیم ساخت. در احد، شمشیر پیمبر را به دست گرفت و برسرها، خود مى‏شکافت و بر تنها جوشن مى‏درید! و در یورش بر قلعه یهود خیبر، با یک دست دروازه سنگین آهنین را از جاى کند و آن را بالاى سر خود سپر ساخت! اما پیمبر او را بسیار دوست مى‏داشت و به او بسى وثوق داشت؛ روزى به سوى على اشاره کرد و گفت: «من کنت مولاه فعلى مولاه».

علی از نگاه عبدالفتاح عبدالمقصود (نویسنده پرآوازه مصرى)

پس از محمد(ص)، کسى را ندیده‏ام که شایسته باشد پس از او قرار گیرد، یا بتواند در ردیفش بیاید، جز پدر فرزندان پاک و برگزیده پیغمبر! و من در این سخن به طرفدارى تشیع وارد نشده‏ام، بلکه این رایى است که حقایق تاریخ به آن گویاست. او برترین مردى است که مادر روزگار تا پایان عمر خود چون او نخواهد زایید. او مجسمه‏اى از کمال است که در قالب بشرى ریخته شده است.


علی از نگاه کارلایل (فیلسوف انگلیسى)

اما على؛ ما را نمى‏رسد جز آنکه او را دوست بداریم و به او عشق بورزیم؛ چه، او جوانمردى بس عالیقدر و بزرگ نفس بود. از سرچشمه وجدانش خیر و نیکى‏مى‏جوشید، از دلش شعله‏هاى شور و حماسه زبانه مى‏زد، شجاعتر از شیر ژیان بود؛ ولى شجاعتى‏ممزوج با لطف و رحمت و عواطف رقیق و رأفت... در کوفه غافلگیر وکشته شد، شدت عدلش موجب این جنایت گردید! چنان‏که هرکس را مانند خود عادل مى‏دید! پیش از مرگش درباره قاتل خود گفت: «اگر زنده ماندم، خود مى‏دانم و اگر درگذشتم، کار به دست شماست. اگر خواستید قصاص نمایید، در برابر یک ضربت، تنها یک ضربت زنید. اگر درگذرید، به تقوا نزدیکتر است!»

codex20x 


 


codex20x

page26

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
ایمان

سلام محسن روز به خیر ، وبلاگتو دیدم ، جالب بود من هم یه سایت ساختم . یه دیکشنری آنلاین با قابلیت ترجمه متن. خیلی تلاش کردم واسش ... یه سر بهش بزن . راستی اگه دیدی مفیده لطف کن تو وبلاگت معرفیش کن یا بهش لینک بده ، تا هم خودت و هم دوستات بتونین ازش استفاده کنین . شاد باشی