دلم گرفته ، دلم از کوتاه بینی و کوتاه فکری گرفته ، دلم از یک طرفه به قاضی رفتن گرفته ، نمی دانم چرا این روزها زمزمه ام این شعر زیبای قیصر امین پور می افتم که:

این روزها با هرکه دوست می شوم احساس می کنم

                               آنقدر دوست بوده ایم که وقت خیانت است

بگذریم... عرض شود خدمت شما که امروز اتفاقی افتاد که قشنگ بهم فهموند که آقا حواستو جمع کن! اینجا جهان سومه !

راستش باید به جرات بگم که بیش از 90 درصد بدبختی هایی که ما تو جامعه میکشیم دلیلش 3 تا خصوصیته منفیه بزرگه به اسمه : غیبت ، تهمت و خبرچینی! که هرسه تاشون هم از نظر اخلاقی و هم از نظر دینی فوق العاده ناپسند و زشتند و عواقب یخت و سنگینی براشون درنظرگرفته شده ، بد ندیدم که مطالبی رو پیرامون این 3گناه از نگاه اسلام اینجا بزارم تا شاید اونایی که به نوعی دم از اسلام میزنن با خوندن این مطالب توبه کنند چرا که "ان الله یحب التوابین"

الف)غیبت :

 غیبت و بدگویی مردمان، از جمله گناهانی است که دین اسلام آن را بسیار نکوهیده است و به فرموده حضرت علی علیه السلام : «مبغوض ترین مردمان نزد خدای تعالی، غیبت کننده است.» پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله گناه غیبت را از زنا بدتر دانسته است؛ زیرا زنا کننده اگر توبه کند، خداوند او را می آمرزد، ولی غیبت کننده را نمی آمرزد، مگر اینکه شخص غیبت شده، او را ببخشد. باز از آن حضرت نقل است که: «ترک کردن غیبت، در نزد خداوند متعال، محبوب تر است از ده هزار رکعت نماز.» چه بسا زیان کارانی که حاصل سال ها عبادت خود را به سبب افروختن شعله غیبت و ریختن آبروی برادر دینی خود، از کف می دهند. مولای متقیان علی علیه السلام در این باره می فرماید: «زنهار! بپرهیز از غیبت که تو را نزد خدای تعالی و نزد مردم مبغوض می کند و پاداش تو را از میان ببرد.»

ب)تهمت:

بهتان و تهمت عبارتست از اینکه انسان در حق غیر به چیزی که راضی نیست دروغ بگوید به عبارت دیگر چیزی را به دروغ به دیگری نسبت دهد و شخصی که مرتکب گناه و عمل زشتی نشده به انجام آن متهم کند و یا عیب و نقصی را که در او نیست به او بچسباند و فرقی نیست که این نسبت دروغ در حضور او باشد یا در غیاب.
بهتان و تهمت از گناهان کبیره است و در قرآن مجید به شدت از آن نهی، و عذاب شدیدی برای آن ذکر گردیده که به آن اشاره خواهد شد.

در حقیقت بهتان بدترین نوع دروغ است و چنانچه اتهام شخص در غیاب وی باشد غیبت هم بشمار می‌آید و انسان در واقع مرتکب دو گناه شده است یکی دورغ و دیگری غیبت و بزرگترین ظلم در حق برادر مؤمن آنست که او را متهم به ارتکاب گناهی کنی که هرگز آنرا انجام نداده است. بهتان باصطلاح همین برچسب زدن به این و آن است که متاسفانه همواره در جوامع بشری مطرح بوده و امروزه نیز بزرگترین ابزار دشمنان و مخالفان است.

محمد بن فضیل می‌گوید. به امام هفتم عرض کردم: بعضی از افراد موثق برای من خبر آوردند که یکی از برادران دینی درباره‎ی‌ من مطلبی گفته که آنرا نمی‌پسندم از او در این باره سؤال کردم، او انکار نمود تکلیف من چیست؟ حضرت فرمود: گوش و چشمت را نسبت به برادرت تکذیب کن بطوریکه اگر پنجاه عادل در نزد تو گواهی بدهند که فلانی درباره‎ی تو چنین مطلب نادرستی را مطرح ساخته تو باید آنان را تکذیب، و برادر ایمانی خود را تصدیق کنی و آنچه را که باعث ریختن آبروی او میشود اشاعه ندهی که در غیر این صورت از مصادیق آیه‎ی: ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین امنوا، خواهی بود.
بنابراین مادامی که میتوانی باید قول و فعل مؤمن را حمل بر صحت، و به خیر و صلاح توجیه کنی و نباید به او بدبین و بد گمان باشی و امر او را بر فساد و بدی حمل نمائی، حتی اگر از دهان مؤمنی بوی شراب به مشامت رسید نباید به او سوء ‌ظن پیدا کنی که او شراب خورده، و مرتکب فعل حرام گشته، ‌بلکه باید محمل خوبی برای آن بیابی مثلاً بگوئی که شاید طبق تجویز پزشک به منظور مداوا و درمان نوشیده و یا فساق او را مجبور به شرب خمر کرده‌اند و یا اشتباها بجای شیشه‌ی سرکه بطری شراب را برداشته و بدهان ریخته و هنگامی که متوجه شده که شراب است بلافاصله آنرا بیرون ریخته و حتی قطره‌ای هم فرو نبرده است.

ج)خبرچینی :

سخن چینی غالبا به این گفته می شود که سخن کسی را که پشت سر دیگری گفته به وی باز گوید، مثلا بگوید فلان درباره تو چنین و چنان گفت؟ یا نسبت به تو چنین و چنان کرد، و بدین سان نوع خاصی از افشاء سر و پرده دری و متضمن فساد یا بدگوئی و سعایت است. و گاه به شخصی که پشت سر او سخن گفته شده اختصاص ندارد، بلکه به کشف و افشاء آنچه مورد کراهت است اطلاق می شود، خواه کراهت کسی باشد که از او نقل یا به او نقل می شود یا کراهت شخص سوم و خواه کشف و افشاء به گفتار باشد یا به نوشتن یا به رمز و اشاره، و خواه آنچه نقل شده از اعمال باشد یا از اقوال، و خواه بر کسی که از او نقل می شود عیب و نقصی باشد یا نباشد. بنابراین سخن چینی مساوی است با فاش کردن راز و پرده دری و در این صورت هر چه از احوال مردم دیده شود که به افشاء آن راضی نباشند اشاعه آن سخن چینی است. پس بر هر مسلمانی لازم است که از آنچه از احوال دیگران می داند سکوت کند

باعث سخن چینی غالبا بدخواهی نسبت به کسی است که از وی سخن چینیمی شود، و این داخل در ایذاء است، و گاهی انگیزه آن اظهار محبت به مخاطب است، و یا برای تفریح و سرگرمی و وقت گذرانی و پرگوئی است، و به هر حال شکی نیست که سخن چینی از پست ترین کارهای زشت است. و آیات و اخباری که در ذم آن رسیده از حد شمار بیرون است، خدای سبحان می فرماید:

«هماز مشاء بنمیم. مناع للخیر معتد اثیم. عتل بعد ذلک زنیم» (قلم 11- 13) «عیبجو و پادوی سخن چینی است، مانع خیر است و ستمگر و گناهکار، و با این همه پر رو و حرامزاده است» .

از این کلام الهی مستفاد می شود که هر سخن چینی حرامزاده است.

و می فرماید:

«ویل لکل همزة لمزة» (همزه، 1) «وای بر هر سخن چین غیبت کننده (یا: وای بر هر عیبجوی طعنه زن یا: بد گوی واپس و بدگوی فراروی)» .

و رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «لا یدخل الجنة نمام» «هیچ سخن چینی به بهشت نمی رود» .

و فرمود: «لا یدخل الجنة قتات» «سخن چین (یا دروغ پرداز) به بهشت نمی رود» .

امام باقر علیه السلام فرمود: «بهشت بر غیبت کنندگان و سخن چینان حرام است» .

"""در پایان لازم است اذعان کنم که قصد ونیت درج هر مطلبی در این وبلاگ صرفا خیر و برای کمک به جامعه است و اگر چنانچه ناخواسته به کسی آسیب یا آزاری از جانب این وبلاگ رسیده است هرچند ناخواسته بوده اما از همینجا با کمال شهامت از این اشخاص عذرخواهی می کنم.به این امید که خداوند شهامت و فرهنگ عذرخواهی را به جامعه ما اهدا کند"""

/ 3 نظر / 13 بازدید
صادق لشکاجانی

سلام آقا محسن . زیاد خودتو ناراحت و آدمایی که وسعت دیدشون تا نوک دماغشونه رو خوشحال نکن, تو محیط های کوچک از این حرفها زیاده اگه بری مسجد نماز بخونی میگن حتما کارش گیره . اگه نری میگن خدا و پیغمبرو نمی شناسه اگه در مورد نظام حرفای خوب بزنی میگن پاچه خواره اگه حرفی نزنی میگن ضد نظامه , به هر حال آدم نباید به این حرفا توجه کنه و اون کاری رو که فکر میکنه درسته و خدا راضیه باید انجام بده مهم اون بالا سریه . البته منظورم از میگن همه مردم نیست منظورم هموناییه که وسعت دیدشون....

کویه ای

شعری در وصف رهبر عزیزما: ای دو چشمانت چراغ شام یلدای همه آفتاب صورتت خورشید فردای همه ای دل دریایی ات کشتی نشینان را امید وی نگاه روشنت فانوس دریای همه ای بیان دلنشینت بارش باران نور وی کلام آتشینت آتش نای همه خنده های گاه گاهت خنده خورشید صبح شعله لرزان آهت شمع شب های همه قامتت نخل بلند گلشن آزادگی سرو سرسبزی سزاوار تماشای همه گر کسی از من نشانی از تو جوید، گویمش خانه ای در کوچه باغ دل ، پذیرای همه لاله زار عشق یکدم بی گل رویت مباد ای گل رویت بهار عالم آرای همه[گل][گل][گل]

زرین صالحی

سلام آقا محسن ،نبینم که کم بیاری ، هر چه میخواهد دل تنگت بگو